UCZTA NA OLIMPIE

XVIII Przegląd Teatrzyków Szkolnych Gminy Tarnów

Wielkim wydarzeniem w naszej szkole był XVIII Przegląd Teatrzyków Szkolnych Gminy Tarnów, tym bardziej oczekiwanym, gdyż na dwa lata wstrzymanym przez  pandemię.

Reprezentantami szkoły w Zbylitowskiej Górze byli uczniowie klas IV i V, którzy wystawili sztukę ,,Uczta na Olimpie”. Debiutujący aktorzy mieli bardzo wysoko podniesioną poprzeczkę, gdyż musieli stanąć do walki z profesjonalnymi teatrzykami szkół gminy Tarnów. Przez wiele godzin uczyli się dykcji, gry aktorskiej oraz ruchu scenicznego. Nie obeszło się bez frustracji, chęci rezygnacji i łez zmęczenia, gdyż jak się okazało, wcielenie w jakąś postać mitologiczną nie było takie proste.

Dodatkowym wyzwaniem było zaprojektowanie i uszycie kostiumów oraz wykonanie rekwizytów. Również w tym zadaniu młodzież musiała włożyć wiele trudu, jednak sprawdziła się znakomicie, a to dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców. Przepiękne stroje i atrybuty robiły DUŻE wrażenie.

Gdy nadszedł dzień prapremiery,  trudny, gdyż wystawiany przed kolegami swojej szkoły, stres sięgnął zenitu. ,,Mogę jeszcze zrezygnować?” – padały z szatni zapytania… , które kończyły się słowami wsparcia opiekuna grupy teatralnej.

Najważniejszy moment przypadł jednak na kolejny dzień, gdyż miał wtedy miejsce XVIII Przegląd Teatrzyków Szkolnych Gminy Tarnów.,, Spotkanie z Melpomeną”

Zanim zagrano pierwszy spektakl, aktorzy trzymali kciuki za opiekunów, którzy losowali numer, oznaczający kolejność występu. Kiedy nasi uczniowie zobaczyli nr   ,,J E D E N”,  blady strach padł na ich oblicza i szybko ruszyli w kierunku sali, która była ich garderobą, ponieważ oznaczało to występ w pierwszej kolejności.

Dwadzieścia dwoje uczniów zaczęło toczyć bój ze swoimi kostiumami, szukając zgubionych lub trudnych do założenia części kostiumu. -„Uffff”, wszystkie  atrybuty też udało się odnaleźć.

Pod maską pozornego spokoju artyści przeszli pod drzwi sali gimnastycznej, gdzie czekali: pan dyrektor, jury oraz widownia składająca się z zaproszonych gości.

Zaczęło się  przedstawienie naszego zespołu. Konferansjerzy opisywali bogów, których Hera, żona Zeusa, zaprosiła na bal w swoim królestwie na Olimpie. Nie zabrakło bogów i bogiń greckich: Posejdona, Hadesa, Ateny, Apollina w asyście 9 muz, Artemidy, Hermesa, Hefajstosa Afrodyty, Dionizosa. Na koniec Polihymnia zaśpiewała piosenkę do melodii ,,Niech żyje bal”, porywając do tańca zebranych na Olimpie gości wraz z gospodarzami.

Przedstawienie grupy teatralnej z naszej szkoły nagrodzono brawami, dyplomami oraz statuetkami za ,,Scenografię i oryginalność” oraz za udział w XVIII przeglądzie. Nagrodę przyjęli uczniowie z rąk samego wójta gminy Tarnów- pana Grzegorza Kozioła, który swą obecnością uświetnił tę piękną uroczystość.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć KLIK