Laboratorium przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Poniżej kilka słów o programie oraz wykaz zakupionego do tej pory sprzętu i kilka słów na temat zajęć na jakich zostanie wykorzystany.

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:       

Drukarka 3D- „Oryginalny zestaw Prusa MINI+”

Modułowa obudowa V-SLOT BOX 55 w kolorze srebrnym do drukarki 3D

Raspberry Pi 3 model B WiFi Bluetooth 1GB RAM 1,2GHz

Raspberry Pi Camera HD v2 8MPx – oryginalna kamera do Raspberry Pi

Zestaw studyjny Softbox LED 50x70cm, statyw, żarówki LED 4 szt

Saramonic mikrofon pojemnościowy SR-M3

DJI OM 4 SE (OSMO MOBILE 4 SE)

STACJA LUTOWNICZA
Hot Air Stamos Soldering S-LS-4 Basic

DUŻA MATA SERWISOWA SILIKONOWA DO LUTOWANIA

Plexi

Wyposażenie dodatkowe:

STÓŁ WARSZTATOWY 2-MODUŁOWY PROSTY Z NADSTAWKĄ PERFOROWANĄ CEZAS

STÓŁ WARSZTATOWY 120X60 Z SZAFKĄ CEZAS

Stół warsztatowy dla nauczyciela (biurko)

Szafa narzędziowa GŁĘBOKA 95X50x1950 CM

TABORET REGULOWANY OK13 CEZAS

Pojemnik warsztatowy Modułbox 4.1

WIERTARKA STOŁOWA KOLUMNOWA + IMADŁO ŚLUSARSKIE

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco

Skrzynka narzędziowa z wyposażeniem (duża)

Gogle przeciwodpyskowe

APTECZKA

Zestawy konstrukcyjne do praktycznej nauki techniki (materiały, karty pracy, teczka) JAWI,

W ramach projektu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 000 zł

Drukarka 3d wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

Stacja lutownicza HOT AIR umożliwi naukę lutowania podczas zajęć technicznych.

Aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroporytu i gimablu umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów.

W ramach programu, szkolna pracownia techniczna została wyposażona, w stanowiska robocze, skrzynki narzędziowe, meble, narzędzia i  zestawy konstrukcyjne do praktycznej nauki techniki. Natomiast ze środków własnych szkoła wyremontowała pomieszczenie pracowni technicznej.