Niecodzienna lekcja w klasie 7i 8

🔬📚 We wtorek 9.01.2024 r. mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w szkole dr inż. Filipa Jędrzejka z AGH, który poprowadził fascynującą lekcję dla uczniów klas 7 i 8 na temat promieniotwórczości. 🌐

Podczas spotkania nasi uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki tego interesującego zagadnienia. Dr Jędrzejek zaprezentował fragment skały zawierającej promieniotwórczy uran, pochodzącej z rejonu Sudetów. 🪶💎 W obecności światła UV mogliśmy zaobserwować fascynujące zjawisko fluorescencji uranu, który świecił intensywnym zielonym światłem.

📏🔍 Dzięki licznikowi Geigera-Mullera nasi uczniowie samodzielnie przeprowadzili pomiary promieniotwórczości zarówno skały z uranem, jak i otaczającego powietrza. 📊🌡️ Dowiedzieli się, jakie dawki promieniowania jonizującego mogą wystąpić w codziennych sytuacjach, takich jak przejście przez bramkę na lotnisku czy badanie tomografii komputerowej.

Prowadzący zwrócił również uwagę na dezinformację dotyczącą zagrożeń związanych z energetyką jądrową. 🚨🌐 Podkreślił, jak ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji, wskazując na Państwową Agencję Atomistyki jako zaufane źródło danych na ten temat.

Dzięki tej wyjątkowej lekcji nasi uczniowie nie tylko zdobyli cenne informacje na temat promieniotwórczości, ale także nauczyli się krytycznego myślenia i szukania wiarygodnych źródeł w erze informacyjnej. 💡📚

Dziękujemy dr inż. Filipowi Jędrzejkowi za inspirujące spotkanie i otwarcie nowych horyzontów w dziedzinie nauki! 🙌🔬 #NaukaWPraktyce #Edukacja #Promieniotwórczość