OBCHODY STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszej ojczyzny – po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość.

W tym roku przypada 100 rocznica tego zdarzenia. Nasza szkoła świętowała już 9 listopada. Wszystkie klasy brały udział w uroczystym pochodzie do kościoła, gdzie odbyła uroczysta msza za naszą ojczyznę, podczas której mieliśmy okazję lepiej poznać dzieje przedwojennej Polski. Klasy V i VI przygotowały krótkie przedstawienie, na którym rozważali znaczenie słowa wolność i ukazali sposoby za pomocą, których można ją lepiej poznać. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, który jest naszym hymnem.

Po uroczystościach w kościele klasy VII i VIII wraz z gimnazjum udały się do Kąśnej Dolnej na spektakl pt.: „Herosi Niepodległej”. Była to jedna z niezapomnianych inscenizacji, podczas której poznaliśmy rolę, jaką w kształtowaniu  naszej wolności odegrali m.in. Wincenty Witos, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy Roman Dmowski. Ci wybitni Polacy mimo popierania różnych nurtów politycznych byli w stanie się połączyć i wspólnie działać na rzecz kraju. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o ich życiu i dokonaniach oraz utrwaliliśmy nasza wiedzę o odzyskaniu przez nasz kraj wolności.

Była to jedna z niezwykłych lekcji historii, na której wiedzę przekazywali nam aktorzy wcielając się w postacie z przeszłości. Pozwolili oni lepiej zrozumieć wydarzenia sprzed 100 lat.  Wszystkim bardzo się podobało!!!

Szymon Górski Kl. VIII

ZmniejszoneDSC07912

ZmniejszoneDSC07915

ZmniejszoneDSC07952

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *