XXIX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

3 października w naszej szkole odbył się mityng poetycki będący częścią XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Naszymi gośćmi byli Krystyna Konecka i Jan Dydusiak. Krystyna Konecka to poetka, dziennikarka i fotoreporterka mieszkająca obecnie w Białymstoku, która w swej twórczości szczególnie upodobała sobie sonety oraz sonetti a corona oraz Jan Dydusiak, urodzony w Tarnowie poeta, przez wiele lat mieszkający w Australii eseista i satyryk, dziennikarz, organizator życia kulturalnego na antypodach, fotograf i podróżnik.

Goście mówili o swojej pracy literackiej, inspiracjach i pasjach. Krystyna Konecka opowiedziała o postaci Jana Chrystiana Andersena pokazując zdjęcia z miejsc związanych z pisarzem wykonane podczas swojej podróży do Danii. Mówiła również o swojej fascynacji Williamem Szekspirem i jego twórczością. Jan Dydusiak wspominał początki swojej działalności poetyckiej. Mówił też o źródłach inspiracji, a także o swojej twórczości prozatorskiej. Uczniowie zadawali gościom pytania dotyczące ich twórczości, prosili o rady dotyczące twórczości własnej.

Na zakończenie spotkania poeci otrzymali broszurę z wierszami o jesieni napisanymi przez uczniów szkoły. Wiersze te zostały wcześniej publicznie zaprezentowanie przez ich autorów. Spotkanie było także wzbogacone występem Martny Bobro, która z akompaniamentem ks. Tomasza Biernata i Bartłomieja Maziarza zaśpiewała balladę Francois Villon autorstwa Bułata Okudżawy. Występy uczniów wzbudziły zainteresowanie i otrzymały pochlebne oceny gości.

Podsumowując mityng goście bardzo przychylnie wypowiedzieli się o atmosferze spotkania dziękując uczniom i nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie w jego przygotowanie.

Wywiad z gośćmi
https://www.youtube.com/watch?v=R7On5Mj_-ao