Wycieczka klasowa klasy VII

W tym roku jako kierunek naszej klasowej wycieczki obraliśmy Górny Śląsk. Pierwsze skojarzenie z tym regionem to oczywiście węgiel i jego kopalnie, dlatego pierwszego dnia udaliśmy się do Zabrza, gdzie zwiedzaliśmy zabytkową Sztolnię Luiza. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu kolejką do podziemnej trasy. Podczas przemierzania podziemnych korytarzy wysłuchaliśmy od przewodnika wielu ciekawych historii dotyczących początków górnictwa w Polsce, a także poważnych zagrożeń z jakimi zmagali się górnicy w XIX w. Niewątpliwą atrakcją był ponad kilometrowy podziemny spływ łodziami, który kończył naszą wizytę w kopalni.

Drugiego dnia udaliśmy się do Planetarium w Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. Czekały tam na nas 2 niezwykle ciekawe ekspozycje. Pierwsza z nich dotyczyła astronomii. Poznaliśmy wiele interesujących faktów dotyczących Układu Słonecznego, życia gwiazd i planet oraz metod badawczych, które umożliwiają naukowcom poznawanie kosmosu. Druga ekspozycja to „Geofizyka” – była ona źródłem wiedzy o takich zjawiskach jak trzęsienia Ziemi, wybuchy wulkanów czy czynnikach wpływających na pogodę oraz klimat. Ciekawym elementem tej ekspozycji była symulacja trzęsienia Ziemi o różnej sile.

Na koniec wycieczki udaliśmy się do ZOO w Chorzowie, gdzie mogliśmy podziwiać wiele ciekawych zwierząt pochodzących z przeróżnych zakątków świata.