Wizyta w Muzeum Narodowym w Krakowie.

26 kwietnia 2018 roku klasy VI – VII oraz klasa II gimnazjum wzięły udział w wycieczce do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego – polskiego dramaturga, malarza i  architekta.

Zanim jednak przystąpiliśmy do złożenia wizyty w muzeum, udaliśmy się do kościoła św. Franciszka w celu  zobaczenia twórczości Wyspiańskiego  na  ścianach tegoż kościoła. Znajduje się tu bowiem jeden z bardziej znanych witraży artysty – Stań się, przedstawiający Boga Ojca. Klasztor bogaty jest też w wiele motywów kwiatowych i tych związanych z naturą.

Następnie przystąpiliśmy do zwiedzania wystawy poświęconej Wyspiańskiemu w Muzeum Narodowym. Mogliśmy ujrzeć wiele obrazów, portretów i autoportretów artysty. Przykładami takich dzieł są : „Macierzyństwo”, „Śpiący Staś”, portret malarza z żoną, a także liczne szkice jego dzieci . Mieliśmy tez okazję podziwiać ogromne projekty witraży, meble zaprojektowane przez Wyspiańskiego i pierwsze egzemplarze znanego na całym świecie dramatu: „Wesele”.

Wycieczka ta bardzo nam się podobała i na pewno wzbogaciła naszą wiedzę na temat polskiego artysty oraz uwrażliwiła nasze spojrzenia na sztukę.

Szymon Górski

2

3

4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *