WIOSNA W ŚREDNIOWIECZNYCH MURACH

Dzięki gościnności ks. dziekana Józefa Kaczmarskiego tegoroczna edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego Wiosna z Książką organizowana przez bibliotekę szkolną odbyła się w podziemiach plebanii w Zbylitowskiej Górze. Średniowieczne mury znakomicie korespondowały z tematyką konkursu, który przebiegał pod hasłem „A to historia!”. Jak stwierdzili uczestniczący w konkursie dzięki temu miejscu miał on szczególny klimat i wyjątkową oprawę.

W tym roku w konkursowych szrankach stanęło sześć zespołów reprezentujących szkoły podstawowe z Jódłówki-Wałek, Koszyc Wielkich, Poręby Radlnej, Woli Rzędzińskiej 1, Zgłobic i Zbylitowskiej Góry. Pierwszą konkurencją był test ze znajomości konkursowych lektur. Uczniowie indywidualnie rywalizowali o tytuł najlepszego czwarto-, piąto-, szósto- i siódmoklasisty. W tej konkurencji zwyciężyli wśród uczniów klas czwartych Aleksandra Wojtaszek z Koszyc Wielkich, a wśród uczniów klas piątych Julia Trojanowska ze Zgłobic. Zwycięzcami wśród szóstoklasistów były, ex aequo, Gabriela Lis (Jodłówka-Wałki) i Alicja Ząbkowska (Poręba Radlna). Najlepszą siódmoklasistką okazała się Julia Boruch z Jodłówki-Wałek.

Po zmaganiach indywidualnych rozpoczęła się rywalizacja zespołowa. Drużyny wspólnie rozwiązywały szereg różnorodnych zadań m.in.: układankę, schemat, krzyżówkę, tekst z lukami. Porządkowały także chronologicznie wydarzenia, które pojawiały się w książkach. Ostatnim zadaniem było rozpoznawanie smaków soków występujących w treści książki. Najtrudniejszym zadaniem okazało się uzupełnienie przepisu na krzyżackie landrynki. Inne zadania nie stanowiły aż tak dużego problemu, mimo że wymagały np. znajomości budowy miecza czy średniowiecznych sposobów czyszczenia odzieży. O zaciekłej i wyrównanej rywalizacji świadczy fakt, że taką samą ilość punktów, pierwsze miejsce i tym samym Tytuł Najlepszej Drużyny zdobyły dwa zespoły reprezentujące szkoły w Koszycach Wielkich i Woli Rzędzińskiej 1.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury: Pani Jolanta Markowicz z Gminnej Biblioteki Publicznej, fila w Zgłobicach oraz Pan Daniel Beściak Dyrektor Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali książki z pamiątkowymi wklejkami, a zwycięzcy także medale, dyplomy i statuetki. Podziękowania otrzymały także opiekunki, przygotowujące uczestników konkursu. Nagrody te wręczone zostały przez Rafała Wnęka dyrektora Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze oraz członków jury.

Po zakończeniu konkursu ks. Józef Kaczmarski oprowadził jego uczestników po kościele parafialnym w Zbylitowskiej Górze, opowiedział o jego dziejach i najcenniejszych zabytkach.

Więcej zdjęć w galerii KLIK