ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (…) – to fragment przesłania UNESCO wydanego w związku tegorocznym Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Pomysł tego święta zrodził się w hiszpańskiej Katalonii w 1926 roku. Z pomysłem tym wystąpił wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Data święta nie jest przypadkowa. W tym właśnie dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Jest to też święto Świętego Jerzego – patrona Katalonii. Tamtejszym zwyczajem związanym z tą datą jest obdarowywanie kobiet czerwonymi różami, które odwzajemniają się mężczyznom podarunkami z książek. Podejmując tę ideę w 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r.

W tym roku niestety nie mamy możliwości spotkania się w bibliotece. Nie pozwala na to obecna sytuacja epidemiologiczna. Zapraszamy jednak czytelników do spotkania się w przestrzeni internetowej. To tam przeniosło się obecnie życie literackie, odbywają premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze, działają grupy literackie i blogerzy.

Tam również można znaleźć ciekawą książkę i z nią wejść w świat wyobraźni. Zapraszamy z korzystania książek w cyfrowych bibliotekach pod adresami: https://wolnelektury.pl/, http://chmuraczytania.pl/catalog.php, https://lektury.gov.pl/, https://polona.pl/