Ogólnopolski Konkurs „Eksperyment Łańcuchowy”

1 czerwca czterech uczniów z klasy VII spędziło milo czas na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie demonstrując  swoje urządzenie Kulkolator na Ogólnopolskim Konkursie „Eksperyment Łańcuchowy”.

Główną ideą konkursu było  zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportowało  metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału około 100 drużyn z całej Polski połączyło swoje urządzenia w jeden. Kilkakrotnie uruchamiano łańcuch. Kulka musiała przejść przez wszystkie urządzenia nie zatrzymując się. To było widowisko i świetna zabawa!

Bartek Gdowski, Bartek Maziarz, Karol Jachym i nasz młody modelarz Mateusz Warzała przyjęli wyzwanie i przez kilka miesięcy  budowali w szkole swoje urządzenie, które zostało pochwalone przez Komisję ze względu na dużą ilość ciekawych zjawisk fizycznych. Bartek Gdowski  wspaniale przedstawił komisji działanie Kulkolatora i wyjaśnij zjawiska występujące w nim.

Gratulujemy młodym konstruktorom, którzy fizykę chcą zastosować w praktyce !!!

Bożena Lasko