Nasi uczniowie i superkomputer Prometheus.

Miło nam zakomunikować, że nasi uczniowie klasy VI Damian Janiec i Szymon Górski oraz Konrad Podstawski ucz. kl.III gimnazjum, zostali wyróżnieni w konkursie informatycznym, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oddział małopolski pt.” Rysowanie przez kodowanie”. W piątek 17 lutego uczestniczyli w wykładzie na wydziale informatyki AGH a następnie jako grupa gości specjalnych mogła zobaczyć z bliska pracę superkomputera Prometheus. Jest on notowany na prestiżowej liście Top 500 najszybszych komputerów świata, zajmuje obecnie 59 miejsce,  a pierwsze miejsce w Polsce i Europie w najnowszej technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą.
Prometheus składa się z ponad 2200 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią InfiniBand o przepustowości 56 Gbit/s. Superkomputer posiada ponad 53 tysiące rdzeni obliczeniowych (energooszczędnych i wydajnych procesorów Intel Haswell) oraz 279 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa są dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz o ogromnej szybkości dostępu 180 GB/s. Prometheus jest również wyposażony w 144 karty Nvidia Tesla z procesorami graficznymi GPGPU.

Dla zobrazowania szybkości pracy Prometheusa można powiedzieć, że w celu dorównania jego możliwościom, należałoby wykorzystać moc ponad 50 000 najwyższej klasy komputerów PC w najmocniejszej konfiguracji, dodatkowo połączonych superszybką siecią i zarządzanych specjalnym oprogramowaniem.
Dodajmy że wejście na halę pracy Prometheusa,  jest zarezerwowane naprawdę dla nielicznych szczęśliwców.

GRATULACJE !!!

Jarosław Wytrwał