NARODOWE CZYTANIE 2023

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej to książka wybrana w tym roku do Narodowego Czytania. Ta pozytywistyczna powieść uchodzi za najwybitniejsze dzieło powieściopisarki. Biblioteka szkolna kolejny raz włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

8 września od godziny 9.00 kolejne klasy zapoznawały się z fragmentami Nad Niemnem czytanymi przez nauczycieli szkoły. Wybrane fragmenty dotyczyły charakterystyki poszczególnych postaci, opisu spotkania Justyny i Jana a także opowieści Marty. Czytaniu towarzyszyły „żywe obrazy” prezentowane przez uczniów klasy VII. Pokazywały one sceny z dwory w Korczynie, zaścianku Bohatyrowicze oraz Justynę i Jana płynących łódką do mogiły powstańców 1863 r. Czytanie powieści poprzedzone zostało krótkim wprowadzeniem w okoliczności powstania, tematykę i jej znaczenie oraz symbolikę prezentowanych „żywych obrazów”. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali pamiątkowe pieczątki.

Po południu na Narodowym Czytaniu spotkali się dorośli mieszkańcy Zbylitowskiej Góry. Fragmenty Nad Niemnem czytały członkinie Klubu Seniorów „Ostoja”, zastępca Wójta Gminy Tarnów Sławomir Wojtasik a także nauczyciele. Lekturze ponownie towarzyszyły „żywe obrazy” w wykonaniu klasy VII. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Więcej zdjęć w galerii KLIK