MALOWNICZE ZALIPIE – WYCIECZKA KLAS 2 I KLASY 1

Jedną z najbardziej kolorowych wsi w Polsce jest Zalipie. W klimacie przygotowań do Świąt Wielkanocnych uczniowie klas drugich i klasa pierwsza wyjechali na wycieczkę do Zalipia. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Domu Malarek, gdzie dzieci mogły wysłuchać historii i ciekawostek związanych z malowaniem domów. Następnie uczestnicy wzięli udział warsztatach plastycznych, w trakcie których zapoznali się z historią zdobnictwa w barwne motywy kwiatowe, a także mieli możliwość samodzielnego wypróbowania i rozwinięcia zdolności manualnych. Poznali tradycje Świąt Wielkanocy, pomalowali farbą akrylową jajka na papierze, pokolorowali drewniane pisanki i wykonali palmę wielkanocną. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoje dzieło na pamiątkę. Odwiedziliśmy także Zagrodę Edukacyjną dzięki, której cofnęliśmy się w czasie i mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie na dawnej wsi. Zobaczyliśmy wiele ciekawych rzeczy: sprzęty kuchenne, meble, maszyny do szycia, narzędzia rolnicze, czy przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX w. Wycieczka upłynęła nam w miłej atmosferze urozmaiconej zdobnictwem zalipiańskich kwiatów.