„Klasy VII i VIII w Sandomierzu i Baranowie Sandomierskim”

      12 VI 2019 roku uczniowie klas VII i VIII udali się na wycieczkę do Sandomierza, jednego z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski, które zostało wpisane na listę Pomników Historii.
      Pierwszym punktem naszej wyprawy było bliższe poznanie „serca miasta” czyli spacer po Starówce Sandomierza. Zobaczyliśmy i poznaliśmy historie takich obiektów jak Ratusz, Brama Opatowska, Furta Dominikańska (Ucho Igielne), dom Jana Długosza, Zamek Królewski czy Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Całość dopełniały ciekawostki i spostrzeżenia dopowiadane przez naszą Panią Przewodnik.
      Po głębszym zapoznaniu się z okolicą przyszedł czas na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej, jednej z głównych atrakcji Sandomierza. Trasa ta to system dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają dwunastu metrów pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów. Sandomierskie lochy owiane są bardzo ciekawymi legendami, o czym mogliśmy się przekonać. 
      Po zakupie drobnych pamiątek przyszła pora na przejście Wąwozu Królowej Jadwigi, około półkilometrowego wąwozu lessowego oraz rejs statkiem po Wiśle. Podczas tych dwóch atrakcji mieliśmy okazje podziwiać piękne krajobrazy i uroki przyrody. 
      Po posiłku w McDonald, przyszła kolej na ostatni punkt naszej wycieczki, czyli Pałac w Baranowie Sandomierskim, który jest obiektem zachwytu wielu przebywających tu turystów. 
      Pomimo żaru lejącego się z nieba ostatnią naszą wycieczkę będziemy bardzo mile wspominać!

Sz. Górski