CROWN

Naukę języka angielskiego możemy urozmaicać  i wspomagać nas różne sposoby. Jednym z nich jest korzystanie z dostępnych na rynku czasopism wydawanych w języku angielskim. Przykładem takiej gazety jest CROWN, przeznaczona dla uczniów klas 5-6. Crown opisuje bieżące sprawy i wydarzenia w krótkich artykułach, bazując na podstawowym słownictwie odpowiednim do naszego poziomu ale wprowadzając również nowe słówka, zwroty i idiomy. Stanowią one źródło informacji o kulturze krajów Europy, zwłaszcza Wielkiej Brytanii ale nie tylko. Jednocześnie czytelnik otrzymuje dostęp do portalu, na którym udostępnione są dodatkowe materiały multimedialne, związane z artykułami: podcasty, filmiki video i quizy.

Zachęcam was do tego typu aktywności językowej. Teksty są łatwe do zrozumienia i bardzo ciekawe; każdy znajdzie coś dla siebie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Poniżej przytaczam przykład artykułu z gazetki, opisującego sytuację w stolicy RPA, Kapsztadzie, w którym brakuje wody do codziennego użytku:

„Hi, I am Georgia and I live in Cape Town. Everyday life is different now. I don’t have baths anymore because we can only have a 90-second shower each day. We wash our clothes less often. I usually wear the same T-shirt for three or four days.  I hope I don’t smell! At school, we don’t wash our hands with water-we use hand sanitizer. And we can’t play football-we play futsal inside, because we can’t use fields-they are too brown!”

„Cześć, jestem Georgia, mieszkam w Cape Town. Życie jest teraz inne. Już nie kąpie się ponieważ możemy używać wyłącznie prysznica-90 sekund w ciągu dnia. Rzadziej pierzemy nasze ubrania. Zwykle noszę te same podkoszulki trzy lub cztery dni. Mam nadzieje, że brzydko nie pachnę! W szkole nie myjemy rąk wodą, używamy środków dezynfekujących. Nie możemy grać w piłkę nożną-gramy w piłkę halową ponieważ nie możemy używać boisk, są zbyt suche”

Krzysztof Górski, klasa VI

 Mamy nadzieję, że próbka tłumaczenia kolegi zachęciła Was do sięgnięcia do tego pisemka; jest to prostsze niż myślicie, Krzyś dzieli się swoimi gazetkami przynosząc je na lekcje angielskiego i wypożycza zainteresowanym. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości, być może wy także połkniecie przysłowiowego bakcyla i zaczniecie regularnie czytać anglojęzyczną prasę ?!

Gorąco zachęcamy!

Ewa Dębska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *