Bezpieczeństwo w Sieci.

Internet to jedno z najważniejszych mediów wykorzystywanych do pracy, nauki i rozrywki. Ma wiele zalet, ale niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażony jest każdy użytkownik Internetu, jednak szczególnie podatne na wszelkie wpływy, również te szkodliwe i niepożądane, są dzieci.

Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu warto uczyć od początku kontaktu dziecka z Siecią. Najlepiej zacząć wspólnie z dzieckiem odkrywać Internet, pokazywać możliwości Sieci i od razu reagować na sytuacje budzące naszą wątpliwość, wyjaśnić sposoby postępowania i uzyskiwania pomocy, informować o miejscach i instytucjach pomocowych.

A oto kilka wskazówek dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci (www.dzieckowsieci.pl)

10_porad_dla_rodzicow_internet-ulotka-1

Przydatne adresy stron:

www.dzieckowsieci.pl

www.sieciaki.pl

www.saferinternet.pl

www.helpline.org.pl

www.fdds.pl

www.321internet.pl

www.cmppp.edu.pl

www.necio.pl

Rodzicu!

Uczysz dziecko, jak należy zachowywać się w piaskownicy, na placu zabaw, przy przechodzeniu przez jezdnię. Pamiętaj również o udzielaniu wyraźnych wskazówek, jak należy zachowywać się w Internecie. Brak należytej ostrożności w Sieci może być dla dziecka równie niebezpieczny, jak brak ostrożności w prawdziwym życiu. Dlatego zachęcam do opracowania wspólnie z dzieckiem własnego zestawu zasad dotyczących korzystania z komputera i Internetu.

pedagog Angelika Zaucha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *