3 Maja – Święto Polaków.

W ostatnim dniu przed majówką uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w uroczystej akademii z o okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło: Konstytucja 3-go Maja WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA.

Kilka zdań przypomnienia:…

Konstytucja 3 Maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku.  Konstytucja 3 Maja regulowała prawo , wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów magnaterii. Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Dziękujemy gimnazjalistom za piękny występ.

Do szkoły wracamy w czwartek 4 maja.

m (2)

a3 (1)