SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W XXIV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FIZYCZNO-FOTOGRAFICZNYM

Z ogromną radością informujemy o znakomitych wynikach uczniów naszej szkoły w XXIV Ogólnopolskim Konkursie fizyczno- fotograficznym ” Zjawiska fizyczne wokół nas”, organizowanym przez  Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu.

Konkurs od lat cieszy się ogromną popularnością w całej Polsce. W tegorocznej edycji jury musiało ocenić aż 499 fotografii.

Jakub Strzesak kl. 8- II miejsce w kategorii Eksperyment i  tytył Laureata

„Krystalizacja” „Zasysanie wody” „Kondensacja”

Aleksandra Pałys kl.8-wyróżnienie w kategorii Eksperyment

Mrożenie przez parowanie” „Rozszczepianie światła”

Amelia Pabian kl.7- wyróżnienie w kategorii Obserwacja

„Krople deszczu”

O przyznaniu tytułu laureata bądź wyróżnienia decydowały:

– ciekawe wyeksponowanie prezentowanego zjawiska lub przebiegu eksperymentu,

– właściwe kadrowanie, dobór tła,

– jakość techniczna zdjęć,

 – słowny opis dołączony do fotografii wyjaśniający uchwycone na zdjęciu zjawisko fizyczne, czas i miejsce obserwacji, warunki i sposób przeprowadzania eksperymentu.

Na podstawie zapisu cyfrowego zdjęć zostanie przygotowana prezentacja zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych. Prezentacja ta będzie dostępna w Internecie na stronie PMDKiS w Wieluniu. Dodatkowo, wybrane zdjęcia spośród nagrodzonych lub wyróżnionych publikowane są systematycznie w Biuletynie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych „NAUCZANIE PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH” https://psnpp.org.pl/czasopismo/

Nasi uczniowie pokazali, że nauka fizyki  może być przygodą, a fotografia doskonałym sposobem dokumentowania i wyjaśniania praw rządzących światem.

Opiekunem naukowym i koordynatorem konkursu była pani Bożena Lasko

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

SZKOLENIE „MAŁY RATOWNIK’ DLA UCZNIÓW KLAS VI-VIII

W naszej szkole odbyło się dwugodzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej pod hasłem „Mały Ratownik”, skierowane do uczniów klas VI, VII i VIII. Zajęcia zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Fundacji W Drodze Do Marzeń z Jamnej w Małopolsce. 

Podczas szkolenia uczniowie poznali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, uczyli się prawidłowego wezwania służb ratunkowych oraz postępowania w sytuacjach nagłych. Ważnym elementem zajęć były ćwiczenia praktyczne, dzięki którym uczestnicy mogli przećwiczyć zdobyte umiejętności pod okiem prowadzących. 

W spotkaniu uczestniczył również policjant, który przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócił szczególną uwagę na odpowiedzialne zachowanie pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg oraz omówił najczęstsze zagrożenia występujące w ruchu drogowym. Funkcjonariusz poinformował także o nowych przepisach dotyczących obowiązku noszenia kasków ochronnych, które weszły w życie dzisiaj, podkreślając ich znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. 

Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach i chętnie zadawali pytania. Zdobyta wiedza oraz praktyczne umiejętności z pewnością zwiększą ich poczucie bezpieczeństwa i pomogą właściwie reagować w sytuacjach wymagających udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi. 

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Fundacji W Drodze Do Marzeń oraz funkcjonariuszowi Policji za przeprowadzenie wartościowych zajęć i przekazanie uczniom cennej wiedzy dotyczącej ratowania życia oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

WYCIECZKA KLASY VA DO KRAKOWA

W dniach 25–26 maja uczniowie klasy Va uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa.

Był to czas pełen atrakcji, wspólnej zabawy, odkrywania ciekawych miejsc oraz integracji.

Podróż rozpoczęliśmy od przejazdu pociągiem do Krakowa. Pierwszym punktem programu był Pixel XL, gdzie uczniowie mogli aktywnie spędzić czas, sprawdzić swoją sprawność, refleks i współpracę w grupie. Następnie udaliśmy się na obiad, po którym poszliśmy do miejsca noclegu.  Tam był czas na odpoczynek, rozmowy oraz integrację uczestników wycieczki. Wieczorem wybraliśmy się na spacer po Rynku Głównym. Uczniowie mogli podziwiać piękno krakowskiej starówki oraz poczuć wyjątkową atmosferę miasta.

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w grze terenowej po Starym Mieście. Ich zadaniem było odnajdywanie obiektów, zabytków i budowli na podstawie wskazówek znajdujących się na mapach w postaci zdjęć i opisów. Po odnalezieniu poszczególnych miejsc uczniowie zaznaczali je na swoich mapach. Dzięki tej aktywności mogli lepiej poznać historię Krakowa, utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę oraz zwrócić uwagę na wiele interesujących szczegółów architektonicznych i kulturowych miasta. Po zakończeniu gry najbardziej zaangażowani i aktywni uczestnicy zostali nagrodzeni.

Następnie udaliśmy się na Bulwary Wiślane, gdzie był czas na odpoczynek i podziwianie malowniczych widoków.

Na zakończenie naszej wycieczki wróciliśmy na dworzec i pociągiem udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Wyjazd upłynął w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie świetnie się bawili, mieli okazję spędzić ze sobą dużo czasu, lepiej się poznać i zacieśnić koleżeńskie relacje.

Dodatkowym atutem była piękna, słoneczna pogoda, która towarzyszyła nam przez cały pobyt w Krakowie.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „WIOSNA Z KSIĄŻKĄ”

Szyfry i tajemnice były motywem przewodnim kolejnej edycji Wiosny z książką, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Pojedynek detektywów”. W konkursie uczestniczyło 6 zespołów reprezentujących szkoły podstawowe z Koszyc Wielkich, Poręby Radlnej, Tarnowca, Woli Rzędzińskiej 1, Zbylitowskiej Góry i Zgłobic. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury, które tworzyli Pani Aneta Błyskal – Sekretarz Gminy Tarnów, Pan Daniel Beściak – Dyrektor COSiP Gminy Tarnów oraz Panie Jolanta Markowicz i Klaudia Patulska– z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Pierwszym etapem konkursu był test, który uczestnicy rozwiązywali indywidualnie. Pytanie dotyczyły treści książek o tematyce detektywistycznej i sensacyjnej, z którymi uczestnicy zapoznali się przed konkursem. Najszybsza z uczestniczek uporała się z czterdziestoma pytaniami w 12 minut. W tej konkurencji zwyciężyli: wśród czwartoklasistów Róża Pawłowska ze Zbylitowskiej Góry, wśród piątoklasistów  Anna Paprocka z Tarnowca a Antonina Stefańska  z Poręby Radlnej i Filip Smoła z Tarnowca uzyskali najlepszy wynik wśród szósto i siódmoklasistów.

Po rywalizacji indywidualnej nadszedł czas zadań grupowych. Uczniowie pracowali w zespołach reprezentujących szkoły. Rozwiązywali różnorodne zadania – krzyżówkę, odkodowywali zaszyfrowane zamki walizek, posługiwali się szyfrem Cezara odczytując zaszyfrowany tekst, rozwiązywali zagadki detektywistyczne a nawet zbierali i porównywali odciski palców. Uczestnicy wykonywali swoje zadania z wielkim zaangażowaniem, pokonując pojawiające się niekiedy trudności techniczne. Ostatnim zadaniem było wykonanie portretu pamięciowego na podstawie opisu postaci przez wybranych członków zespołu.

Po ponad trzech godzinach zabawy nastąpiło podsumowanie konkursu. Najlepszą drużyną okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej im KEN w Zbylitowskiej Górze, który otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom. Pozostałe zespoły otrzymały dyplomy a każdy z uczestników książkę z pamiątkowym wpisem. Podziękowania otrzymały także nauczycielki przygotowujące uczniów do konkursu. Nagrody wręczali Aneta Błyskal i Daniel Beściak.

Więcej zdjęć w galerii KLIK