2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Biel i czerwień to polskie barwy narodowe. Wywodzą się one z herbu naszego państwa. Biel nawiązuje do koloru Orła Białego, czerwień to kolor tarczy herbowej. W heraldyce biel symbolizuje czystość, uczciwość i szlachetność, czerwień oznacza odwagę i męstwo. Kolory te, jako barwy narodowe, zostały ustanowione przez Sejm 7 lutego 1831 roku. Po odzyskaniu niepodległości kolory oraz kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. Obecnie polska flaga państwowa to flaga złożona z dwóch pasów o równej szerokości, górnym białym i dolnym czerwonym, o proporcjach 5:8.

Biało-Czerwonej poświęcony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który jako święto obchodzony jest 2 maja od 2004 roku na mocy ustawy z 20 listopada 2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Ustanowiono je aby popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Pamiętajmy więc, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

O polskich barwach narodowych, fladze oraz zasadach jakie obowiązują przy posługiwaniu się nimi można przeczytać w poradniku Biało-Czerwona dostępnym pod adresem https://www.gov.pl/web/mswia/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej-skorzystaj-z-miniprzewodnika-bialo-czerwona