Z wizytą „ U Dajany”- wycieczka do Jastrzębi

7 czerwca uczniowie klasy I pojechali na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „ U Dajany” w Jastrzębi . Celem wyjazdu była integracja uczniów, czerpanie przez nich radości i zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu oraz poznanie i uczestniczenie w procesie pieczenia chleba. Dzieci zwiedziły gospodarstwo i zapoznały się z ogólnymi zasadami jego funkcjonowania. Właściciele gospodarstwa z wielką serdecznością przywitali uczniów. Pani gospodyni prowadząca zajęcia z zaangażowaniem pokazywała uczniom jak wyrobić bochenek chleba, czy uformować pyszne rogaliki. Opowiadała również o różnych tradycjach kulinarnych, o tym jak ona przez wiele lat uczyła się piec i gotować, dzięki temu tworzyła wokół siebie domową atmosferę. Założeniem pobytu u państwa Kostrzyńskich było nastawienie na samodzielną pracę uczniów i nabywanie osobistych doświadczeń. Dzieci zdobyły bogaty zestaw tradycyjnych kulinarnych sprawności takich jak: pieczenie chleba, podpłomyków, robienie rożków drożdżowych. Poprzez własną pracę, zwróciły uwagę na wysiłek związany z wyprodukowaniem żywności. Ponadto uczniowie poznali pochodzenie i walory wiejskich produktów, smak i właściwości ziół leczniczych. Jednym z elementów pobytu w gospodarstwie był kontakt ze zwierzętami. Obcowanie z nimi miało na celu uczenie wrażliwości i bezinteresowności oraz wdrażanie do obowiązków. Uzupełnieniem pobytu były zabawy sportowe w ogrodzie oraz tańce przy muzyce. Czas spędzony w Jastrzębi był dla dzieci żywą lekcją dotyczącą kulinarnych tradycji. Gospodarze starali się zakrzewić wśród nich szacunek dla polskiego dziedzictwa kulinarnego. Uczniowie przekonali się, że codzienne czynności mogą sprawiać wiele radości. Zostali również zmotywowani do większego zaangażowania się w pomoc rodzicom w prowadzeniu domu. Na pożegnanie wszyscy dostali upieczone, jeszcze ciepłe chlebusie. W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli jeszcze „Skamieniałe Miasteczko” w Ciężkowicach i słynną „ Czarownicę”. Pyszne lody były ostatnią atrakcją wycieczki pierwszaków. Ten dzień  na długo pozostanie w pamięci  wszystkich dzieci.

wych. Małgorzata Kliś

1 (2)

1 (3)

1 (4)