XXVIII edycja Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. POECI JAK PTAKI – 100 WIERSZY NA STULECIE NIEPODLEGŁEJ.

W dniu 3 października 2018 r. w szkole w Zbylitowskiej Górze miało miejsce spotkanie autorskie w ramach XXVIII edycji Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Impreza ta to cykl spotkań poetów, literatów i artystów z czytelnikami odbywających się w szkołach, bibliotekach i domach kultury. Podczas tych spotkań poeci prezentują swoją twórczość, dzielą się swoimi doświadczeniami literackimi, pasjami oraz pomysłami.

To święto literatury od wielu lat ma charakter międzynarodowy i  obejmuje teren Małopolski, Podkarpacia a także Ukrainy. Spotkania autorskie, lekcje literackie i kiermasze książki  oraz koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem. Organizatorem jesiennego festiwalu jest Andrzej Grabowski – Kawaler Orderu Uśmiechu, wspaniały poeta i prozaik.

W spotkaniu, które odbyło się w Zbylitowskiej Górze uczestniczyli:

Własta Własenko- literatka, pedagog, urzędnik, ukraińska poetka z Przykarpacia. Laureatka nagrody imienia Borysa Neczerdy i orderu Rycerzy Karpackich. Absolwentka wydziału filologii Lwowskiego Państwowego Uniwerystetu im. Iwana Franki. Twórczość poetki to potężne myślenie obrazowe i ciekawe rytmy autentyczne. W swojej twórczości porusza tematy związane z filozofią, miłością i mistyką karpacką.

Stefan Jurkowski z Warszawy – poeta i krytyk literacki, sekretarz Generalny Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Jako poeta debiutował w 1967 r. na łamach „Kierunków”. Opublikował siedemnaście tomów poezji m.in.: „Wibracje”, „Wysokie lato” , „Pamiątka po nieobecności”. W 2005 roku Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w Związku Literatów Polskich.

Vladimir Stockman mieszkający w Krakowie rosyjski poeta, tłumacz i wykonawca pieśni autorskich. Pisze wiersze po polsku i po rosyjsku oraz tłumaczy z polskiego na rosyjski i z rosyjskiego na polski wiersze i prozę. Publikował wiersze i przekłady w czasopismach literackich oraz w almanachach i antologiach w Polsce i w Rosji.

Andrzej Żmuda – poeta, krytyk literacki i wydawca związany z Rzeszowem. Jako poeta debiutował w magazynie młodzieżowym „Prometej. Później redaktor „Prometeja, kierownik artystyczny i organizacyjny Ogólnopolskiego Jarmarku Poezji „O Laur Prometeja”, inicjator wielu debiutów poetyckich i prozatorskich.

Spotkanie z poetami rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Rafał Wnęk. Po jego krótkim powitaniu i przedstawieniu gości, uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum  w Zbylitowskiej Górze oraz Gimnazjum w Tarnowcu w niecodziennej atmosferze i jesiennej scenerii mieli okazję usłyszeć utwory poetyckie w autorskiej interpretacji. Poeci nie tylko czytali swoje wiersze, ale mówili też o okolicznościach ich powstania i dzielili się przemyśleniami o znaczeniu poezji w ich życiu. Vladimir Stockman wykonał również kilka swoich pieśni, skomponowanych do słów Andrzeja Grabowskiego oraz własnych. Goście odpowiadali także na pytania zadawane im przez uczniów.

Podczas spotkania swoje talenty zaprezentowali również uczniowie Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze. Martyna Bobro, Eliza Gąsiorowska oraz Józef Strzesak zaśpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wiersze recytowały Marika Kawalerska, Martyna Bibro i Weronika Matyjasik, a Kamil Łoboda zagrał na klarnecie. Uczennicom ze szkoły podstawowej akompaniował ks. Tomasz Biernat. Na zakończenie Dyrektor Niepublicznego Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze Arkadiusz Dębosz podziękował gościom za przybycie.

Spotkanie przygotowały Panie Olga Bień, Anna Tyńska-Gryz i Irena Dołowa-Sajdak.

lit-2

lit-4