Our school trip to Zalipie

….. czyli jedziemy z Yako do Zalipia, wsi słynącej z malowanych chat.

Odwiedziliśmy zagrodę Felicji Curyłowej, która zapoczątkowała zwyczaj dekorowania ścian chałup, potem także innych obiektów gospodarczych motywami kwiatowymi. Pomimo że pogoda nie sprzyjała dłuższemu spacerowi po okolicy, udało nam się jeszcze zobaczyć chałupę z klepiskiem oraz lokalny kościół, także udekorowany typowymi motywami kwiatowmi. W Domu Malarek – równie interesującym i barwnym- wzięliśmy udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych, wykonując malowanki na papierze i drewnianych jajkach. Z papierowych kwiatów wykonaliśmy palemki.

Kasia Cholewa, wspierana przez koleżanki i kolegów na bieżąco tłumaczyła  naszemu gościowi najważniejsze informacje na język angielski.

Ta nietypowa lekcja plastyki i języka angielskiego z pewnością na długo zostanie w pamięci zarówno uczniów jak i  wolontariuszki z Japonii. Zachęcamy do odwiedzenia Zalipia w pierwszy weekend po Bożym Ciele, kiedy odbywa się coroczny konkurs na najlepiej pomalowaną zagrodę.

Irena Dołowa-Sajdak

Ewa Dębska